دسته بندی شبکه های کامپیوتر

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما


جهت سفارش تبلیغات با شماره در تماس باشید (ماهانه تنها....... تومان با بازدهی عالی)

ثبت تبلیغات لینکی در سایت تنها با ...... تومان در ماه


بر اساس نوع اتصال

سرور HP رایانه‌ای را می‌توان از نظر نرم افزاری و سخت افزاری به چند قسمت تقسیم کرد: مانند فیبرنوری ، اترنت ، شبکه محلی بی‌سیم ، Home PNA ، ارتباط خط نیرو.

اترنت با استفاده از سیم کشی دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کند. دستگاه‌های مستقر معمول شامل هاب‌ها، سوئیچ‌ها، پل‌ها و یا مسیریاب‌ها هستند.

شبکه بی‌سیم برای اتصال دستگاه‌ها بدون استفاده از سیم کابرد دارد و اطلاعات را با امواج رادیویی یا سیگنالهای مادون قرمز به عنوان رسانه انتقال می دهند.

ارتباط خط نیرو از سیم کشی موجود در منازل (کابل هم‌محور، خطوط تلفن و خطوط برق) برای ایجاد یک شبکه محلی پر سرعت (تا۱ گیگا بیت در ثانیه) استفاده می‌کند.

بر اساس تکنولوژی سیم کشی

زوج به‌هم‌تابیده : زوج به‌هم‌تابیده یکی از بهترین رسانه های برای انتقال اطلاعات می باشد. سیم‌های زوج به‌هم‌تابیده، مانند سیم های تلفن هستند. از زوج به‌هم‌تابیده برای انتقال صدا و داده‌ها استفاده می‌شود. استفاده از استفاده از سیم های زوج بهم تابیده باعث می شود که میدان مغناطیسی اطلاعات را از بین نبرد.

کابل هم‌محور : کابل هم‌محور در سیستم های : تلویزیون کابلی، ساختمان‌های اداری، و دیگر سایت‌های کاری برای شبکه‌های محلی، استفاده می‌شود.  این کابل‌ یک رسانای مسی دارد که یک لایه رسانای دیگر بر روی آن بافته شده است.

همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند. لایه عایق به حداقل رساندن تداخل و اعوجاج کمک می‌کند. سرعت انتقال داده، دامنه‌ای از ۲۰۰ میلیون تا بیش از ۵۰۰ میلیون بیت در هر ثانیه دارد.

فیبر نوری: کابل فیبر نوری شامل یک یا چند رشته از الیاف شیشه‌ای پیچیده شده در لایه‌های محافظ می‌باشد. این کابل می‌تواند نور را تا مسافت‌های طولانی انتقال دهد. کابل‌های فیبر نوری تحت تاثیر تابش‌های الکترومغناطیسی قرار نمی‌گیرند. سرعت انتقال ممکن است به چند تریلیون بیت در ثانیه برسد.

 

بر اساس تکنولوژی بی سیم

ریزموج زمینی: ریزموج‌های زمینی از گیرنده‌ها و فرستنده‌های زمینی استفاده می‌کنند. تجهیزات این تکنولوژی شبیه به دیش‌های ماهواره‌است. آنتن‌های ریزموج معمولاً در بالای ساختمان‌ها، برج‌ها، تپه‌ها و قله کوه نصب می‌شوند.

ماهواره‌های ارتباطی: ماهواره‌ها از ریزموج‌های رادیویی که توسط جو زمین منحرف نمی‌شوند، به عنوان رسانه مخابراتی خود استفاده می‌کنند.

ماهواره‌ها در فضا مستقر هستند ، قادر به دریافت رله صدا، و سیگنال‌های تلویزیونی هستند.

تلفن همراه و سیستم‌های پی سی اس: تلفن همراه و سیستم‌های پی سی اس از چندین فناوری ارتباطات رادیویی استفاده می‌کنند. هر منطقه دارای فرستنده‌های کم قدرت و یا دستگاه‌های رله رادیویی آنتن برای تقویت تماس‌ها از یک منطقه به منطقه بعدی است.

شبکه‌های محلی بی سیم: سرور HP محلی بی سیم از یک تکنولوژی رادیویی فرکانس بالا و یک تکنولوژی رادیویی فرکانس پایین استفاده می‌کند. شبکه‌های محلی بی سیم از تکنولوژِی طیف گسترده، برای برقراری ارتباط میان دستگاه‌های متعدد در یک منطقه محدود، استفاده می‌کنند.

ارتباطات فروسرخ: ارتباط فروسرخ، سیگنال‌های بین دستگاه‌ها را در فواصل کوچک (کمتراز ۱۰ متر) را انتقال می دهد.

بر اساس اندازه

شبکه های رایانه ای بر اساس وسعت و گستردگی سرور HP به 5 قسمت تقسیم می شوند :

1)     شبکه های شخصی  (PAN)

2)     شبکه های محلی(LAN)

3)     شبکه های دانشگاهی(CAN)

4)     شبکه های شهری(MAN)

5)     شبکه های گسترده(WAN)

شبکه شخصی (PAN)

شبکه شخصی (Personal Area Network) یک شبکه رایانه‌ای است که برای ارتباطات میان وسایل رایانه‌ای که اطراف یک فرد می‌باشند.

شبکه محلی (LAN)

شبکه محلی (Local Area Network) یک شبکه رایانه‌ای است که محدوده جغرافیایی کوچکی مانند یک خانه، یک دفتر کار یا گروهی از ساختمان‌ها را پوشش می‌دهد.

شبکه کلان‌شهری (MAN)

شبکه شهری (Metropolitan Area Network) یک شبکه رایانه‌ای بزرگ است که معمولاً در سطح یک شهر گسترده می‌شود. در این شبکه‌ها معمولاً از زیرساخت بی‌سیم و یا اتصالات فیبر نوری جهت ارتباط محل‌های مختلف استفاده می‌شود.

شبکه گسترده (WAN)

شبکه گسترده (Wide Area Network) یک شبکه رایانه‌ای است که نسبتاً ناحیه جغرافیایی وسیعی را پوشش می‌دهد برای نمونه از یک کشور به کشوری دیگر یا از یک قاره به قاره‌ای دیگر.این شبکه‌ها معمولاً از امکانات انتقال خدمات دهندگان عمومی مانند شرکت‌های مخابرات استفاده می‌کند.

شبکه دانشگاهی(CAN)

شبکه دانشگاهی (Campus Area Network) که در بعضی برگردان‌ها به آن شبکه پردیس نیز گفته‌اند یک شبکه رایانه‌ای است که از اتصال چند شبکه محلی (LAN) که همه آنها محدود به یک ناحیه جغرافیایی هستند ساخته می‌شود، مانند محوطه یک دانشگاه، یک مجموعه صنعتی یا یک پایگاه نظامی.


Code Center

مشخصات

  • منبع: http://netcenterartiman.blogfa.com/post/3
  • کلمات کلیدی: شبکه ,استفاده ,محلی ,انتقال ,رایانه‌ای ,رادیویی ,     شبکه ,area network ,استفاده می‌کنند ,شبکه رایانه‌ای ,فیبر نوری ,تکنولوژی رادیویی فرکانس
  • تعداد بازدید این مطلب

    کد پربازدیدترین

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

برای ورود به کانال الگرام ما کلیک کنید